شهرداری کاشان

تاریخچه

بلد به معنای شهر است و بلدیه نام قدیم شهرداری است تأسیس بلدیه در ایران یک قرن قدمت دارد و اولین بلدیه در کشاکش حوادث مشروطه تأسیس شد. پیش از آنکه اداره‌ای به نام بلدیه تشکیل شود، اداره‌ای تأسیس شده بود که تقریباً همان وظایف بلدیه را انجام می‌داد. این اداره نامش اداره احتسابیه بود و اعضای آن را محتسب می‌گفتند. این اداره از دو شعبه احتساب و تنظیف که هر کدام عده‌ای نایب و فراش و سپور تحت فرمان داشته، تشکیل شد. محتسبین قبلاً زیر نظر حکومت و کلانتر شهر کار می‌کردند و در مجاورت امور خلافی و حتی در داد و ستد و فروش اجناس دخالت می‌کردند. شعبه نظافت اداره احتسابیه جمعی سقا برای آبپاشی در اختیار داشت و با استفاده از قاطر کار حمل زباله را انجام می‌داد.
با پیروزی مشروطیت در سال ۱۲۸۵ شمسی به دلیل مشکلات متعددی که در اداره امور شهرها در زمینه‌هایی مانند بهداشت شهری، آب‌رسانی و … وجود داشت نمایندگان مجلس اول در صدد تدوین قانونی برای اداره امور شهرها برآمدند که این عمل به تدوین قانون شهرداری‌ها با عنوان قانون بلدیه در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۲۸۶ شمسی انجامید. این قانون در ۱۰۸ ماده به تصویب نمایندگان مجلس رسید. هدف از تأسیس بلدیه شهرداری در این قانون تأمین منافع شهرها و رفع نیازهای شهرنشینان اعلام شد. در این قانون تشکیل انجمن بلدیه پیش‌بینی شده بود که اعضای آن را مردم انتخاب می‌کردند. البته مطابق این قانون زنان حق رأی نداشته‌اند.
انجمن بلدیه در تاریخ دارای اختیارات گسترده‌ای در امور شهری بود. ریاست اداره بلدیه بر عهده رئیس انجمن بلدیه بود که از میان اعضای انجمن بلدیه با اکثریت آرا انتخاب می‌شد و عنوان وی کلانتر بود که معادل اول شهردار بوده است. با تدوین این قانون برای اولین بار مردم توانستند در انتخاب اعضای انجمن بلدیه شرکت کنند و منتخبان آن‌ها از اختیارات وسیعی در بلدیه شهرداری برخوردار شدند. با وجود آنکه انجمن‌های بلدیه و انجمن به صورت قانونی با مشکلات متعددی روبه رو شد. با توجه به شرایط نامناسب سیاسی بعد از پیروزی مشروطیت و چالش‌ها و تقابل‌های دولت و مشروطه خواهان بر سر مسائل مختلف اقدامات اصلاحی بلدیه تحت تأثیر این عوامل قرار گرفت. در کنار این عوامل کمبود بودجه و درآمدهای مالی بلدیه و ضعف عملکرد اعضای انجمن‌های بلد در کاهش کارایی آن مؤثر بود. به نوعی با توجه به شرایط و فضای سیاسی کشور در اوایل مشروطیت حمایت جدی از تشکیل یک بلدیه قانونی انجام نگرفت. تأثیرگذاری این عوامل به حدی بود که با وجود تلاش‌های صورت گرفته بلدیه به مفهوم قانونی در اوایل مشروطیت شکل نگرفت چنان‌که اولین بلدیه قانونی در ۱۲۸۹ یعنی نزدیک به سه سال از تصویب قانون تأسیس بلدیه در مجلس شورای ملی، شکل گرفت. قبل از مشروطیت در تمام شهرهای ایران بلدیه وجود داشت. بلدیه در کلیه امور و نرخ اجناس و ارزاق عمومی و همچنین بهداشت کیسه‌ها مانند نانوایی، قصابی، کبابی و … نظارت داشته و شخصی از طرف بلدیه به نام محتسب برگزیده می‌شد و وی وظیفه کنترل و نرخ اجناس و … را بر عهده داشت.

شهرداران کاشان

تاریخچه شهرداران کاشان قبل و بعد از انقلاب اسلامی

شهرداران پس از انقلاب اسلامی
آقای سعید ابریشمی‌راد ۸ شهریور ۱۳۹۶ تا کنون
آقای سید محمد ناظم‌رضوی ۱ آبان ۱۳۹۲ – ۷ شهریور ۱۳۹۶
آقای سعید مدرس‌زاده ۳۱ فروردین ۱۳۸۸ – ۱ آبان ۱۳۹۲
آقای سعید زین‌ساز ۱۹ مرداد ۱۳۸۷ – ۳۰ خرداد ۱۳۸۸
آقای سید حسین طباطبایی ۱۷ آبان ۱۳۸۳ – ۱۸ مرداد ۱۳۸۷
آقای علی شاعری ۲۸ خرداد ۱۳۸۲ – ۱۰ تیر ۱۳۸۳
آقای حسینعلی وکیل ۲۰ خرداد ۱۳۷۸ – ۴ خرداد ۱۳۸۲
آقای سید مهدی ناظم‌رضوی ۱۵ شهریور ۱۳۷۱ – ۳۱ اردیبهشت ۱۳۷۸
آقای محمود پاک طینت ۳۰ خرداد ۱۳۶۹ – ۱۴ شهریور ۱۳۷۱
آقای رضا نیک نداف ۲۵ بهمن ۱۳۶۵ – ۲۷ خرداد ۱۳۶۹
آقای سید رضا میرپریان ۵ دی ۱۳۶۲ – ۲۲ دی ۱۳۶۵
آقای غلامعلی مهرداد ۱۰ شهریور ۱۳۶۲ – ۴ دی ۱۳۶۲
آقای محمود حمیدی شاد ۳۱ خرداد ۱۳۶۲ – ۵ تیر ۱۳۶۲
آقای محمد کتابچی ۴ اسفند ۱۳۶۰ – ۲۵ خرداد ۱۳۶۲
آقای سید محمد جواد ناظم ۶ آبان ۱۳۶۰ – ۳ اسفند ۱۳۶۰
آقای محمود حمیدی شاد ۱ فروردین ۱۳۶۰ – ۵ آبان ۱۳۶۰
آقای خلیل افشاری ۲۹ اسفند ۱۳۵۷ – ۲۹ اسفند ۱۳۵۹
شهرداران پیش از انقلاب اسلامی
آقای رباطی از سال ۱۳۵۵ تا سال ۱۳۵۷
آقای سید تقی تهامی از سال ۱۳۵۲ تا سال ۱۳۵۵
آقای کفالت از سال ۱۳۴۸ تا سال ۱۳۵۲
آقای نجات پور از سال ۱۳۴۳ تا سال ۱۳۴۸
آقای تقی صادقی قمی از سال ۱۳۴۲ تا سال ۱۳۴۳
آقای محمود سعادت از سال ۱۳۴۲ تا سال ۱۳۴۳
آقای ناصر از سال ۱۳۴۰ تا سال ۱۳۴۲
جناب سرهنگ راسخ از سال ۱۳۳۹ تا سال ۱۳۴۰
آقای حاج جواد عطارها از سال ۱۳۳۳ تا سال ۱۳۳۵
آقای دکتر ارجمند از سال ۱۳۲۹ تا سال ۱۳۳۳
جناب سروان صولتی از سال ۱۳۲۸ تا سال ۱۳۲۹
آقای خوش اتکال از سال ۱۳۲۶ تا سال ۱۳۲۸
آقای محمد افصح زاده از سال ۱۳۲۴ تا سال ۱۳۲۶
آقای لسان سپهر از سال ۱۳۱۷ تا سال ۱۳۲۴
آقای احمد اربابی از سال ۱۳۱۶ تا سال ۱۳۱۷
آقای اعتماد الدوله صدوری از سال ۱۳۱۴ تا سال ۱۳۱۶

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp